ساحل سرخ هرمز ساحل سرخ هرمز 55555

ساحل سرخ هرمز

ساحل سرخ هرمز

چرا ساحل جزیره هرمز؟

جزیره هرمز به دلیل وجود مواد معدنی دارای خاک هایی به رنگ های متفاوت و به ویژه سرخ است که جلوه ای تازه را به نمایش می گذارد.

ساحل سرخ هرمز ساحل سرخ هرمز ساحل سرخ هرمز    1 1 370x260
ساحل سرخ هرمز

ساحل این جزیره بسیار متفاوت از سایر سواحلی است که تا به حال دیده اید.

ساحل جزیره هرمز |سرخ پوشی در کنار آبی آسمان

در جزیره کوچک هرمز آنچه که بیش از همه در ذهنت ماندگار می شود، ساحلی است که به تو این امکان را می دهد تا در کنار آب های خلیج فارس بنشینی و از تماشای موج ها لذت ببری. این بار موج ها به رنگ سرخ در آمده اند و می خواهند تمام معادلات را در ذهن تو بر هم بریزند.

این قسمت از جزیره تن پوشی از خاک سرخ بر تن کرده و در اثر تلاقی با آب دریا، آن را نیز به رنگ خود درآورده است. خاک سرخ با امواج دریا به این طرف و آن طرف می رود و بر زیبایی ساحل می افزاید.

ساحل سرخ هرمز ساحل سرخ هرمز ساحل سرخ هرمز     2 370x260
ساحل سرخ هرمز

خاک سرخ هرمز دارای ارزش اقتصادی بالایی نیز هست و تا چند سال پیش به منظور استفاده در صنایع مختلف رنگ سازی، لوازم آرایش، شیشه و سرامیک سازی، آن را صادر می کردند اما این صادرات امروز محدود تر شده است چرا که به از بین رفتن این خاک منحصر به فرد منجر می شود.

دیدنی ها و تفریحات
با انجام دادن فعالیت های زیر از بودن در این جزیره لذت ببرید:

۱- قدم زدن در ساحل سرخ
کفش هایتان را در بیاورید و اجازه بدهید این خاک سرخ پاهای شما را لمس کند. قدم زدن بر روی خاک های سرخ تجربه ای است که به این راحتی ها نصیبتان نمی شود پس نهایت استفاده را از آن ببرید.
ساحل سرخ هرمز ساحل سرخ هرمز    1 370x260

۲- تماشای طلوع و غروب خورشید
سرخی ساحل به هنگام طلوع و غروب خورشید جلوه ی دیگری پیدا می کند و تصویری تازه را پیش روی شما قرار می دهد. با کمی صبر و حوصله می توانید در این ساحل شاهد یکی از زیباترین صحنه های زندگیتان باشید.
ساحل سرخ هرمز ساحل سرخ هرمز     1 370x260

۳- عکاسی

اگر بدون ثبت هیچ عکسی این جزیره را ترک کنید بعدها حسرت خواهید خورد چرا که یادگاری ماندگاری از این سفر با خود نبرده اید و نمی توانید عزیزانتان را در حس خوب تماشای آن شریک کنید.

ساحل سرخ هرمز ساحل سرخ هرمز 2222 370x260

چرا رنگ این ساحل سرخ است؟

تمام رنگ این ساحل زیبا از وجود یک عنصر ناشی می شود؛ اکسید آهن عنصری است که در  ۷۰ درصد خاک سرخ این منطقه وجود دارد و رنگ آن را به این صورت درآورده است. از  هرمز به عنوان یکی از معادن بزرگ خاک سرخ جهان یاد می شود و حدود ۵۰ هزار تن از آن وجود دارد که در هر سال می توان ۲۰۰۰ تن آن را استخراج کرد. خاک سرخ هرمز را جزء معادن بزرگ جهان می شناسند.
ساحل سرخ هرمز ساحل سرخ هرمز hormoz red beach66 370x260

همه چیز به رنگ سرخ ختم نمی شود…

با کمی گشت و گذار در جزیره و سر زدن به قسمت های دیگر آن می فهمیم که این تابلوی بی نظیر، رنگ های دیگری را نیز در خود جای داده است. خاک های طلایی، نقره ای و سپید که به خودی خود جلوه ای خاص دارند و در ترکیب با آب باران یا دریا تماشایی تر از همیشه جلوه می کنند، از شگفتی های دیگر این جزیره هستند.

اما این رنگ ها از کجا آمده اند؟

جالب است بدانید که همه ی رنگ های این جزیره در نتیجه یک ترکیب شیمیایی به وجود آمده اند و حاصل ترکیب کانی های مختلف برای شکل گیری سنگ، خاک یا کلوخ می باشند. البته نقش سنگ های فلزی را در این میان نمی توان نادیده گرفت؛ مگنتیت، هماتیت و اولیژیست سه سنگ فلزی هستند که در آنها اکسید آهن وجود دارد و سنگ فلزی طلایی رنگی به نام پیریت که به طلای ابلهان یا چشم شیطان مشهور است سرشار از سولفید آهن است.

همه ساله به مناسبت های مختلف فرش های رنگینی با خاک این جزیره درست می شوند که در کنار زیبایی دارای آسیب هایی برای محیط زیست جزیره نیز هستند و باعث مخلوط شدن خاک های نواحی مختلف آن می گردند.
ساحل سرخ هرمز ساحل سرخ هرمز 1111    370x260

بهترین فصل سفر

مناطق جنوبی ایران تحت تاثیر آب و هوای گرم و شرجی است. پس بهترین زمان برای بازدید از این ساحل سرخ پاییز و زمستان است.
ساحل سرخ هرمز ساحل سرخ هرمز 33 370x260

دیدنی های اطراف

در سفر به جزیره هرمز علاوه بر ساحل سرخ از دیدن جاذبه های زیر نیز لذت ببرید:

قلعه پرتغالی ها

سایر سواحل هرمز

گنبدهای نمکی
ساحل سرخ هرمز ساحل سرخ هرمز     22 370x260

ساحل سرخ هرمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *