شهاب باران برساوُشی

شهاب باران برساوُشی

شبی را تصور کنید که زیر سقف آسمان ایستاده‌اید و حرکت شهاب‌های آسمانی از این سو و آن‌ سو چشمان‌تان را مبهوت خود می‌کند. آسمان صاف و پر ستاره است و سکوت کویر را فقط صدای سوختن چوب می‌شکند. آسمان شب پر از رمز و رازهایی است که از گذشته افسانه‌های زیادی از آن به جا مانده. با ما همراه شوید تا با این شب جادویی آشنا شوید.

شهاب باران برساوُشی شهاب باران برساوُشی شهاب باران برساوُشی photo 2018 07 29 17 40 26 370x260
شهاب باران برساوُشی

بارش شهابی برساوُشی چیست؟

بارش شهابی در هنگام عبور زمین از میان توده‌ای از ذرات در فضا رخ می‌دهد و در این زمان تعداد زیادی شهاب در جو زمین می‌سوزند. پدیده جالب بارش شهابی برساوشی از معروف‌ترین بارش‌های شهابی است که هر سال زمین در چند روز خاص از سال شمسی شاهد آن است. از آنجایی که در گذشته اندازه‌گیری و سنجش محل نورباران بارش‌های شهابی ممکن نبود، ستاره‌شناسان مکان کانون این بارش‌ها را در صورت فلکی برساوش می‌دانستند و به همین دلیل این نام را برای این پدیده انتخاب کردند.

چرا بارش شهابی برساوشی خاص است؟

در علم نجوم تعداد شهاب در ساعت با پارامتر ZHR شناخته می‌شود و بارش‌ شهابی برساوشی ZHR بالایی دارد. تاریخ 22 مرداد زمان اوج بارش شهابی برساووشی است، به طوری که در هر ساعت فرصت تماشای حدود 100 شهاب را دارید. در این شب آسمان مانند فیلم جنگ ستارگان مملو از شهاب خواهد شد.

در تور رصد بارش شهابی برساوشی چه می‌بینیم؟

کویر سه قلعه

منطقه رصدگاه کویر سه قلعه یکی از بهترین مناطق رصدی حال حاضر جهان می باشد که هر ساله میزبان جمع کثیری از علاقه مندان به دنیای نجوم و محل برگزاری بزرگترین رقابت های رصدی کشور از جمله رقابت های ماراتن مسیه می باشد.

حد تاریکی و امنیت بالای این کویر و رصدگاه شرایطی را فراهم آورده که دوست داران این رشته زیبا بسیاری از پروژه های علمی و اهداف پژوهشی خود را در این منطقه دنبال کنند.

شهاب باران برساوُشی شهاب باران برساوُشی photo 2018 07 29 16 28 57 370x260

رصد بارش شهابی و آسمان شب

در تور رصد بارش شهابی برساوشی فرصت خواهید داشت در زیر آسمان پرستاره کویر به تماشای رقص شهاب‌ها بنشینید. علاوه بر این تجربه هیجان‌انگیز، لیدرهای منجم، شما را با صور فلکی‌ای که با چشم غیر مسلح قابل رویت هستند آشنا می‌کنند؛ جهت‌یابی از طریق ستاره‌ها را به شما یاد می‌دهند، از افسانه‌های نجومی برای‌تان می‌گویند و در آخر با ابزار رصدی سیاره‌ها را از نزدیک تماشا می‌کنید. اگر اهل عکاسی نیز باشید، لیدرها آموزش مختصری راجع به عکاسی نجومی به شما می‌دهند تا از این آسمان جادویی عکس‌های زیبایی ثبت کنید.

شهاب باران برساوُشی شهاب باران برساوُشی شهاب باران برساوُشی photo 2018 07 29 16 29 59 370x260
شهاب باران برساوُشی

در سفر رصد بارش شهابی چه چیزهایی با خودمان برداریم؟

کفش مناسب پیاده‌روی به پا کنید، لباس خنک به تن کنید و فقط یک لایه لباس گرم‌تر برای شب در کوله خود بگذارید. مانند هر سفر دیگری لیوان و ظروف شخصی خود را بردارید تا نیازی به استفاده از ظروف یکبار مصرف پیدا نکنید و زباله‌های کمتری تولید شود. برای رصد آسمان شب هرچه نورهای سفید کمتر باشد آسمان پر‌ستاره‌تری را خواهید دید. برای این منظور اگر چراغ قوه یا چراغ پیشانی (هدلامپی) با نور قرمز داشته باشید خیلی بهتر است. اگر دوربین عکاسی دارید، در برداشتن آن لحظه‌ای درنگ نکنید که تجربه‌های مهیجی در انتظارتان است. مانند همیشه خاطرمان باشد در طبیعت چیزی جز ردپا به جا نگذاریم. آسمان جادویی مرداد منتظر ماست.

شهاب باران برساوُشی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *