کال جنی کال جنی طبس کال جنی طبس karnaval1025

کال جنی طبس

کال جنی طبس

کنجکاوی همیشه دردسرهایی برای آدمی به ارمغان آورده است. گاهی به سفری دست می زند که پایانش را هم نمی داند. کشف رمز و راز همیشه بازی خوبی را به راه انداخته و بشر را به سوی خود کشانده است.کال جنی طبس دره‌ای بسیار قدیمی با دره‌ها و فرسایش‌های زیبا و گاه وهم‌انگیز است. این دره که در نزد بومیان به دره جن‌ها معروف است در شهر طبس قرار دارد.کال جنی در استان یزد قرار دارد. کال اصطلاحی است که به دره یا مسیر ایجاد شده به وسیله سیلاب‌ها و جریان آب اطلاق می‌شود. کال جنی یا دره جن‌ها دره‌ای است که در شمال طبس و در اطراف روستای ازمیغان و در امتداد خروجی قناتی که در نزدیکی آن قرار دارد واقع شده است.این نام رمزآلود هم قصه‌ای برای خودش دارد. کال جنی از دو بخش کال + جنی تشکیل شده است. کال به دره یا مسیر ایجاد شده به وسیله سیلاب‌ها و جریان آب گفته می‌شود. به این دلیل که ساکنان روستاها این محل را ترسناک و محل حضور جن‌ها می‌دانسته‌اند. بخش دومِ نام را به آن اضافه کرده‌اند. این اثر شگفت‌انگیز با نام دره جنی نیز شناخته می‌شود.

کال جنی طبس کال جنی طبس کال جنی طبس karnaval232 370x260 کال جنی طبس کال جنی طبس کال جنی طبس karnaval10230 370x260

 

کال جنی شامل یک کال اصلی و کال‌های فرعی است. کال اصلی از نخلستان آغاز شده و به روستای ازمیغان می‌رسد. آب جریان یافته در کال اصلی که سر راهش گیاهان سبز را به جرعه‌ای آب مهمان می‌کند از چشمه ازمیغان آغاز می‌شود. این آب در ادامه مسیرش وارد کانالی که به قنات می‌رسد شده و کال را ترک می‌کند. شگفتی‌های بی‌نظیر و وجود گبرها از همین مکان آغاز می‌شود.کال جنی مقصد مناسبی برای کسانی است که دلشان غرق شدن در رمز و راز را می‌خواهد و این وسوسه دست از سرشان برنمی‌دارد.

دیدنی های کال جنی

کال جنی مقصد مناسبی برای کسانی است که دلشان غرق شدن در رمز و راز را می خواهد و این وسوسه دست از سرشان بر نمی دارد.نخلستانی که خود به خود در دل این بیابان روییده است از جذابیت هایی است که نمی توان راحت از کنارش گذشت.وارد کال جنی شوید و در میان رمزآلودگی قدم بزنید و برای ثبت لحظات پر رمز و رازتان دوربین خود را به همراه ببرید.غرق در تفکر شوید و به هوش سازندگان گبرها فکر کنید اما جاذبه های طبیعیِ دره را از دست ندهید.در میان آب ها بروید و تنی به آب بزنید. شیطنت و آب بازی در کنار این رمزآلود هم می تواند تجربه ی جالبی باشد.

کال جنی طبس کال جنی طبس کال جنی طبس photo                  370x260 کال جنی طبس کال جنی طبس کال جنی طبس photo                  370x260 کال جنی طبس کال جنی طبس photo                  370x260 کال جنی طبس کال جنی طبس photo                  370x260

کال جنی طبس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *