ازمیغان روستای ازمیغان طبس روستای ازمیغان طبس photo 2017 12 16 16 11 16

روستای ازمیغان طبس

آذر ۲۵, ۱۳۹۶
جاذبه ها

روستای ازمیغان طبس

بهترین مقاصد برای لمس بی واسطه ی فرهنگ و سنت، روستاها هستند که هر یک با ویژگی ها و جلوه های خاصی در گوشه ای از جهان شکل گرفته و گردشگران را به سوی خود می کشانند.

نمونه هایی از این سکونتگاه ها نیز در ایران جای گرفته و با تلفیق طبیعت، معماری و تاریخ، تصاویری بی نظیر را به نمایش گذاشته اند. در هر نقطه ای از کشورمان می شود آنها را یافت که بر اساس ویژگی های منطقه، شکلی خاص دارند و زیبایی هایی تماشایی در آنها جلوه گر هستند. پیش تر با هم به نقاط مختلف ایران سفر کردیم و روستاهای زیادی را از نظر گذراندیم؛ روستاهایی که هر یک دنیایی متفاوت را پیش رویمان قرار دادند و با جاذبه هایشان ساعاتی خوش را برایمان خلق نمودند.

این بار راهی شمال شرق کشورمان می شویم تا به خراسان جنوبی برویم و راه طبس را در پیش بگیریم. می خواهیم سری به یکی از زیباترین روستاهای این منطقه بزنیم و از دیدن زیبایی هایش غرق در لذت شویم…

روستای ازمیغان طبس روستای ازمیغان طبس روستای ازمیغان طبس photo 2018 04 08 17 05 20
روستای ازمیغان طبس

 

چرا روستای ازمیغان؟

روستای ازمیغان از محدود مکان هایی است که می توانید شالیزار و نخلستان را در کنار هم ببینید.

این روستا دارای طبیعتی بسیار شگفت انگیز در میان کویر است و رودخانه های دائمی در آن جریان دارند.

وجود بارگاه امامزاده سید محمد بن جعفر طیار که برادرزاده ی امام اول شیعیان است یکی دیگر از جاذبه های شاخص این روستاست.

روستای ازمیغان طبس روستای ازمیغان طبس روستای ازمیغان طبس ezmighan3
روستای ازمیغان طبس

روستای ازمیغان | بهشتی در دل کویر

در گوشه ای دورتر از شهر طبس و در میان کویر، روستایی به نام ازمیغان قرار دارد که در ارتفاع ۱۰۰۰ متری از سطح دریا جا خوش کرده و به عنوان یکی از زیباترین مناطق گردشگری طبس، از آن یاد می شود.

سرسبزی نخلستان ها و وجود شالیزارها و جریان دائمی آب، این روستا را به بهشتی در میان کویر تبدیل کرده که هر نگاهی را به سوی خود خیره می کند.

در روستای ازمیغان حدود ۲۲۳ نفر در قالب ۶۸ خانوار زندگی می کنند و خانه های آنها شبیه دیگر معماری های کویری با خشت، گل، خاک و چوب بنا شده اند.گفته می شود نام این روستا در زبان محلی به مکانی برا خوشگذرانی افراد لات اشاره دارد.

روستای ازمیغان طبس روستای ازمیغان طبس ezmighan4

دیدنی ها  جاذبه ها

در این روستا جاذبه های زیادی انتظار شما را می کشند که عبارتند از:

۱- پیوند شالیزار و نخلستان

ازمیغان تنها جایی است که در آن می توانید شاهد کشت خرما و برنج در کنار یکدیگر باشید. در این روستا، دو منطقه گرم و مرطوب و گرم و خشک قرار دارد که در یکی خرما به عمل می آید و دیگری مناسب کاشت برنج است.

قرار گیری روستا در یک دره ی کم عمق و وفور آب در ابتدا تا انتهای این دره باعث شده تا ازمیغان از جغرافیای گرم و خشک ایران فاصله بگیرد و به سبب بیشتر بودن آب نسبت به زمین کشاورزی محل خوبی برای شالیکاری باشد.

درختان نخل این روستا که به صورت خودرو و گروهی رشد کرده اند، دارای بافت ردیف و منظم نیستند و به صورت گروه های چهار یا پنج تایی در کنار یکدیگر قرار دارند. زمین های حد فاصل این درختان نخل به‌ صورت پلکانی شکل گرفته اند تا از شیب منطقه کاسته شود و مکانی برای شالیکاری به وجود آید.

روستای ازمیغان طبس روستای ازمیغان طبس روستای ازمیغان طبس ezmighan5
روستای ازمیغان طبس

۲- طبیعتی تماشایی در یک منطقه کویری

ازمیغان در دل یک منطقه ی کویری قرار دارد اما سبزی نخلستان ها و شالیزارهایش، حال و هوایی متفاوت را در آن ایجاد می کند. این روستا به سبب برخورداری از رودخانه های دائمی، متفاوت از روستاهای دیگری است که در مناطق کویری به چشم می خورند. در اینجا مهم ترین عنصر حیات یعنی آب وجود دارد و باعث شده تا از میغان چهره ی سبز و مرطوبی به خود گیرد.

از سوی دیگر وجود جاذبه هایی همچون آبشار قدمگاه و گونه‌های گیاهی وحشی چون درخت انجیر کوهی با ارتفاع ۲۰ متر و قدمت ۳۰۰ ساله، از جمله عوامل جذب طبیعت دوستان به این روستا هستند.

۳- تخت عروس

یکی از دیدنی هایی که گردشگران از دیدن آن لذت می برند، قسمتی به نام تخت عروس است که از زیبایی خاصی برخوردار می باشد. این قسمت به خاطر وجود سنگ بزرگ سفیدی که در کف دره خود نمایی می کند، به این نام خوانده می شود. این سنگ بزرگ سفید در وسط رودخانه قرار دارد و به سبب آنکه از دو طرف آن آب در حال حرکت است، به مانند یک تخت به نظر می رسد.

تفریحات در روستای ازمیغان

در ازمیغان لحظات خوشی را برای خود خلق کنید و به انجام فعالیت های زیر مشغول شوید.

۱- گشت و گذار در کوچه باغ های روستا

قدم زدن در کوچه باغ های ازمیغان را از دست ندهید. این کوچه ها سرشار از زیبایی هستند و از گذشته ها با شما سخن می گویند. با قدم زدن در این کوچه ها می توانید زیبایی های بیشتری را در گوشه گوشه ی این روستا کشف کنید و لذت ببرید.

۲- کویر نوردی

قرار گیری ازمیغان در یک منطقه ی کویری به شما فرصت می دهد که در کنار زیبایی های روستا از دیدن جلوه های کویری و گشت و گذار در میان آن نیز بهره مند شوید پس در این سفر خود را برای کویرنوردی نیز آماده نمایید.

روستای ازمیغان طبس روستای ازمیغان طبس ezmighan2 1

۳- عکاسی

در روستای ازمیغان جلوه های زیادی وجود دارند که می توانند به سوژه ای برای عکاسی و ثبت تصاویر منحصر به فرد تبدیل شوند. در این سفر دوربین خود را فراموش نکنید و از عکاسی در چنین فضای زیبایی، غرق در لذت شوید.

۴- آب بازی و ماساژ

تعجب نکنید، ازمیغان در دل کویر است اما می تواند فضای مناسبی را برای آب بازی و شنا و تجربه شیرجه به شما بدهد. اگر خواستید که خستگی پاهایتان در برود می توانید آنها را در آب بگذارید تا ماهیان کوچک به سراغتان بیایند و ماساژی لذتبخش را برایتان رقم بزنند.

روستای ازمیغان طبس روستای ازمیغان طبس ezmighan9

روستای ازمیغان طبس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *