دریاچه عباس آباد دریاچه عباس آباد    1111

دریاچه عباس آباد

دریاچه عباس آباد

دریاچه عباس آباد دریاچه عباس آباد دریاچه عباس آباد    370x260
دریاچه عباس آباد

باغ تاریخی عباس‌آباد از آثار باستانی استان مازندران است که در دامنه رشته‌کوه‌های البرزو در فاصله ۹ کیلومتری شهرستان بهشهر واقع شده است. این باغ یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین باغ‌های تاریخی ایران است که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

دریاچه

دریاچه عباس آباد دریاچه عباس آباد دریاچه عباس آباد     370x260
دریاچه عباس آباد

دریاچه طبیعی عباس‌آباد وسعتی بالغ بر ۱۰ هکتار دارد که در زمان آبگیری ارتفاع آب به ۱۸ متر می‌رسد. در میان مرکز دریاچه مصنوعی عباس‌آباد بهشهر بنایی آجری به شکل چهار طاقی وجود دارد که زمانی سطح فوقانی آن بستر بنایی با مصالح چوب و سقفی سفالی را تشکیل می‌داد. چهار طاقی مذکور در زمان آبگیری سد به زیر آب می‌رود و تنها سطح فوقانی آن بسان جزیره‌ای بیرون از آب قرار می‌گیرد. از شگفتی های این عمارت عدم وجود پله آجری در بنا و اطراف چهار طاقی است. آب دریاچه از آب‌های زمستانی اطراف تامین می‌شود که با کمک کانال‌های جمع‌آوری به دریاچه ریخته و در تابستان جهت آبیاری شالیزارهای برنج و تامین آب روستاهای اطراف مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

باغ

باغ تاریخی عباس‌آباد، بر بالای تپه‌ای طبیعی احداث شده است، بدین ترتیب که مهندسان دوره صفوی با بریدن تپه و ایجاد پله و صفه، باغی مطبق و پلکانی را ایجاد کرده و در بالاترین قسمت تپه اقدام به عمارت‌سازی کردند. این باغ بر اساس شواهد بدست آمده، یکی از بی‌نظیرترین باغ‌های ایرانی است.
در حال حاضر باغ عباس‌آباد مهم‌ترین باغ غیر کویری ایران محسوب می‌شود

دریاچه عباس آباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *