باغ گیاه شناسی باتومی باغ گیاه شناسی باتومی 222222222222 1

باغ گیاه شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی باغ گیاه شناسی باتومی باغ گیاه شناسی باتومی           370x260
باغ گیاه شناسی باتومی

چرا باغ گیاه شناسی باتومی؟
۱- یکی از پربازدیدترین اماکن باتومی می باشد.
۲- هزاران گونه ی گیاهی مختلف در کنار هم قرار گرفته اند.
۳- مکانی خوب برای گردش و تفریح در کنار آموزش و کسب اطلاعات مفید در رابطه با گیاهان است.
باغ ملی گیاه شناسی گرجستان پشت قلعه‌ی ناریکالا قرار گرفته است. گشت و گذار در این باغ فرصتی عالی برای دوری از شلوغی و ازدحام شهر و استراحت در آرامش است. این باغ دو آبشار هم دارد. این باغ را به طور خلاصه، باغ گیاه‌شناسی تفلیس هم می‌نامند. وسعت این باغ ۱۶۱ هکتار است و قدمت آن به ۳ قرن پیش برمی‌گردد. به نظر می‌رسد که این باغ در سال ۱۶۲۵ و به عنوان باغ قلعه ساخته شده است.

بخش های مختلف باغ گیاه شناسی عبارت اند از :

باغ کودکان، باغ گیاهان دارویی، باغ سنگ ها، باغ خانوادگی، باغ ارکیده و آبزیان، غرفه ی کویر، غرفه ی گرمسیری، موزه ی بونسای، باغ لیلی، تپه ی نرگس، خانه ی گل استکانی، باغ شکسپیر، گردشگاه گیلاس، مرز شرقی، باغ شکوفه ها، تصاویر تاریخی، مجموعه ی تحقیقاتی باغ و …

 باغ شکوفه

این باغ در سمت شمال شرقی باغ گیاه شناسی قرار گرفته است، قسمت شکوفه ها یکی از پرطرفدار ترین و زیباترین بخش های باغ گیاه شناسی باتومی می باشد، تعداد گونه های گیاهی موجود در باغ شکوفه ها در فصول مختلف باهم متفاوت هستند و شرایط آب و هوایی و نیاز گیاهان به محیط های خاص در تعداد آن ها نقش بسزایی دارد. باغ شکوفه ها نیز خود به بخش های گوناگونی مانند ورودی، میانی و انتهایی تقسیم می گردد.

برای مثال ماه باغ شکوفه ها را در مهر ماه بررسی می کنیم. در این ماه حتما می توانید باغ وسیعی از گل و غنچه های لیلی و ارکیده را مشاهده نمایید، همچنین شکوفه ی گل های ترقه ای ( firecracker )و یا ( crossandra pungens )، گل نادر اوسا ( Osa )، رزهای بالارونده، کلم بروکلی، زعفران پاییزی یا گل حسرت، کدو تبل، گل سرخ، گل اختر ( Canna )، رز متبروز ( Meitebros )، مینای آبی، گل چتری، گل ساعت، بوته تمشک، کوکب، بوته آناناس، طبرس بگونیا ( Tuberous Begonia ) هم در این ماه در باغ شکوفه ها حضور دارند.

باغ گیاه شناسی باتومی باغ گیاه شناسی باتومی باغ گیاه شناسی باتومی shokuf 370x260
باغ گیاه شناسی باتومی

 باغ کودکان

قسمتی در سمت شمال غربی باغ گیاه شناسی وجود دارد به نام باغ کودکان ( Children’s Garden ).  در این بخش کودکان می توانند رشد و نمو انواع سبزیجات و گل ها را از نزدیک ببینند و با چگونگی شرایط محیطی مناسب برای آن ها آشنا شوند.

این قسمت مخصوص افراد ۲ تا ۱۷ سال است و آن ها گل و گیاهان مورد علاقیشان را می کارند و آبیاری می نمایند. کودکان کم سن و سال تر با کمک مربیان باغ بیشتر به کاشت و برداشت گیاه و محصولات می پردازند اما نوجوانان درس های تئوری هم می آموزند و مربیان باغ گیاه شناسی آن ها را با گیاهان شهری بیشتر آشنا می کند.

باغ کودکان هم به چندین بخش مختلف و جذاب تقسیم می شود که در هریک از آن ها کودکان با گیاهان خاصی آشنا می شوند و فعالیت های ویژه ای انجام می دهند، این بخش ها شامل:

باغبانان شهری: مخصوص ۶ تا ۱۳ سال است که با گیاهان و سبزیجات خوراکی آشنا شده و لذت پخت پز و خوردن آن ها را هم تجربه می کنند و با چگونگی کاشت و برداشت و حتی اکتشاف گیاهان هم آشنا می شوند.

درخت و نهال: بیشتر گروه سنی ۲ تا سه سال با بزرگسالان به کندن میوه های درختان می پردازند و با صنایع دستی ساخته شده از چوب آشنا می شوند. این بخش همیشه پر از آواز و موسیقی است تا برای کودکان جذاب تر شود.

دانه: این بخش مخصوص کودکان در رده ی سنی مهدکودک می باشد که آن ها با انواع دانه و کاشت آن ها آشنا می شوند.

ماجراجویی: نوجوانان به آزمایشات گوناگون روی اجزای مختلف گیاه می پردازند.

محققان جوان: کودکان و نوجوانان با حشراتی که به گیاهان خاصی علاقه دارند آشنا می شوند.

کار آموزان: این قسمت مخصوص نوجوانانی است که علاقمند هستند در رشته های گیاه شناسی، باغبانی و کشاورزی شهری تحصیل کنند و می توانند آزمایشات خود را در بخش کارآموزان انجام دهند.

خدمت به باغ: مخصوص دانش آموزان مقطع دبیرستان است و آن ها می توانند محصولاتشان را بکارند و به آن ها تا زمان رشد کامل نظارت داشته باشند و تمامی کارهای مربوط به گیاه را خودشان انجام دهند و روی آن ها آزمایش کنند.
باغ گیاه شناسی باتومی باغ گیاه شناسی باتومی children111 370x260

کویر

بخش کویر باغ گیاه شناسی باتومی به پوشش گیاهی مناطق گرم و خشک مانند جنوب غربی آمریکا، مکزیک، پرو، بولیوی و شیلی و آفریقای جنوبی، نامیبیا، ماداگاسکار و جزائر قناری پرداخته است. انواع درخت و درختچه های کویری و گرمسیری و گیاهانی مانند کاکتوس در انواع رنگ و طرح مختلف در این قسمت قابل مشاهده هستند.

این بخش به دلیل داشتن گیاهان وحشی و کمیاب از قسمت های جذاب باغ گیاه شناسی می باشد.
باغ گیاه شناسی باتومی باغ گیاه شناسی باتومی     370x260

مجموعه ی نیلوفر آبی

نیلوفر دریایی یا لیلی استخری یک بخش خاص در باغ گیاه شناسی دارد؛ نزدیک به ۱۰۰ گونه ی مختلف از این گیاه در این قسمت وجود دارند. نیلوفران گیاهان مخصوص مناطق گرمسیری هستند. این مجموعه شامل دو استخر بزرگ پر از نیلوفرهای آبی می باشد و فصل اصلی روئیدن و گل دادن این گیاه بهار تا شروع پاییز می باشد که منظره ای فوق العاده به باغ گیاه شناسی می دهد.

جالب است بدانید در آیین بودا این گل نماد روح انسان و مقدس می باشد و به همین دلیل در معابد پیروان این آیین بسیار دیده می شود، مجموعه ی نیلوفر آبی در سمت جنوبی باغ گیاهشناسی قرار دارد.

باغ گیاه شناسی باتومی باغ گیاه شناسی باتومی 111      0 370x260

باغ گیاه شناسی باتومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *