کاشان خانه طباطبایی های کاشان خانه طباطبایی های کاشان aa

خانه طباطبایی های کاشان

خانه طباطبایی های کاشان

خانه طباطبایی ها یکی از خانه های تاریخی و زیبای شهر کاشان است.  این خانه‌ی زیبا به عروس خانه های ایران معروف است.

این خانه در محله ای تاریخی واقع شده و  ۴۷۳۰ متر مربع وسعت دارد و بخش های متفاتی را با کاربری های متنوع شامل می شود. هر گوشه از این خانه بر طبق اصولی خاص و هوشمندانه ساخته شده و در عین زیبایی، کلیه نیازهای ساکنان در آن پیش بینی شده است. خانه های بزرگ به صاحبان ثروتمند خود این فرصت را می دادند تا علاوه بر خودشان، فرزندان آنان نيز پس از ازدواج در همان خانه زندگی کنند. علاوه بر این، محلی برای تجارت و برگزاری مراسم نیز بوده است

کاشان خانه طباطبایی های کاشان خانه طباطبایی های کاشان cc 370x260

خانه طباطبایی مانند دیگر بناهای تاریخی آن زمان از اصالت معماری و طراحی متناسب با فرهنگ و اقلیم خاص منطقه و تزئینات مجلل و باشکوهی برخوردار است. همین که به درون هشتی این خانه‌ی باشکوه پا می‌گذارید، نسیمی خنک و مطبوع، صورت‌تان را نوازش خواهد کرد و شما را به درون خانه خواهد کشاند. از راه پله پیش رویتان ۲۰ پله‌ای که پایین بروید& به حیاط زیبا و وسیع خانه می‌رسید. حیاطی که زیبایی خیره کننده‌اش لحظه‌ای شما را بر جای خود میخکوب می‌کند. حوض زیبا و بزرگی از یک سو تا سوی دیگر حیاط کشیده شده و ماهیان قرمز درون آب زلال آن یکدیگر را دنبال می‌کنند. در ۲ سوی حوض بزرگ، ۶ باغچه هشت ضلعی پر از گل‌های زیبا، طراوت حیاط را صدچندان می‌کند.

کاشان خانه طباطبایی های کاشان خانه طباطبایی های کاشان dd 370x260

آب خانه از دو رشته قنات دولت‌آبادی و نصرآبادی تأمین می‌شد. خانه طباطبایی دارای ۵ درب ورودی است که ورودی اصلی به دو ورودی اندرونی و بیرونی در قسمت هشتی تقسیم می‌شود. علت پیچ و خم‌های راهروهای ورودی جهت شکستن اختلاف ارتفاع و نداشتن دید مستقیم است.

این خانه مانند دیگر خانه‌های مجلل آن زمان در گودی زمین ساخته شده است. بدین معنی كه برای رسیدن به سطح حیاط خانه باید از پله‌های ورودی تا عمق ۶ متری پایین رفت و آنجا است كه چشم‌انداز زیبای درون خانه انسان را به متحر می‌کند. همانگونه كه می‌دانیم، در عمق یک متری از سطح زمین، درجه حرارت در تابستان و زمستان یكسان است.

کاشان خانه طباطبایی های کاشان خانه طباطبایی های کاشان hh 370x260

از درون کوچه قدم به درون این خانه به ظاهر ساده می گذاریم و ورود به دنیایی متفاوت را تجربه می کنیم:

  •  وروردی و هشتی

وسعت خانه طباطبایی ها سبب شده تا ۵ درب ورودی برای آن تعبیه شود. از میان این ورودی ها امروزه تنها وروردی اصلی قابل استفاده است که پس از گذر از راهرویی پر پیچ و خم به هشتی می رسد.

کاشان خانه طباطبایی های کاشان خانه طباطبایی های کاشان jj 370x260

  •  قسمت بیرونی خانه

به هنگام بازدید از خانه طباطبایی ها پس از هشتی، وارد قسمت بیرونی خانه می شوید که حیاطی چشم نواز با سنگ های سفید دارد و حوض بزرگی را در میان خود جای داده است. این حوض علاوه بر آبیاری درختان و استفاده ساکنان خانه، نقش مهمی را در زیبایی حیاط ایفا می کند.

 

خانه طباطبایی های کاشان خانه طباطبایی های کاشان tabatabaei5 370x260

  •  شاه نشین

زیباترین قسمت خانه طباطبایی ها در جبهه جنوبی و در قسمت بیرونی آن قرار دارد. این قسمت مخصوص پذیرایی از مهمانان و بازرگانانی که برای تجارت دعوت می شده اند و همچنین محلی برای برگزاری جشن ها بوده است. این قسمت، اتاق هفت دری با سقفی بلند است که با عنوان تالار بزرگ یا اتاق شاه نشین شناخته می شود و به سبب وجود قطعات زیادی از آینه ها در میان گچ بری های آن به تالار آینه نیز شهرت دارد.

کاشان خانه طباطبایی های کاشان خانه طباطبایی های کاشان ee 370x260

کاشان خانه طباطبایی های کاشان خانه طباطبایی های کاشان tabatabaei13 370x260

  •  ایوان آینه

در جلوی تالار شاه نشین، ايوانی مزین به هنر آيينه کاری و گچبری های جالب وجود دارد که محل خوبی برای نشست و استراحت مهمانان به هنگام عصر بوده و امکان لذت بردن از فضای حیاط را فراهم می کرده است.

سقف این ایوان باشکوه ترین قسمت خانه است چرا که با هنر آینه کاری، نقش فرش کاشان که به لچک و ترنج شهرت دارد.

در میان نقوش لچک و ترنج سقف، آینه کاری هایی به شکل ستاره نیز دیده می شود. این ستاره ها نمادی از اهمیت آسمان شب در مناطق کویری هستند و زیبایی آن را به رخ بینندگان می کشند.

کاشان خانه طباطبایی های کاشان خانه طباطبایی های کاشان gg 370x260

  •  سرداب

دو سرداب بزرگ در این خانه قرار دارد که یکی از بخش بیرونی و دیگری از بخش درونی قابل دسترسی است.

اختلاف دمای ۱۵ تا ۲۰ درجه ای سرداب با فضای بیرون به ویژه در فصل تابستان کاملا حس می شود.

 

خانه های تاریخی کاشان از آن دسته جاذبه هایی هستند که هیچوقت از دیدنشان سیر نمی شوید و هر بار که به بازدید از آنها بروید جلوه ای تازه به چشمتان می آید.

کمی وقت بگذارید و از تجربیات سفر خود به کاشان برایمان بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *