اقامتگاه بوم گردی

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷
بوم گردی و طبیعت گردی

اقامتگاه بوم گردی

اقامتگاه بومگردی مکانی برای گردشگران است که ساختاری بومی دارد و خدمات و محصولاتی که ارائه می‌دهد، آن را از دیگر الگوهای اقامتی مانند هتل‌ها و مهمان‌پذیرها متمایز می‌کند.

اقامتگاه‌های بومگردی در محیط‌های طبیعی و با رعایت ضوابط زیست‌محیطی، همچنین سازگار با معماری و سیمای طبیعی منطقه احداث می‌شوند تا علاوه بر تعامل با جامعه محلی، زمینه حضور و اقامت طبیعتگران را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده در محیط‌های طبیعی فراهم کند.

در واقع اقامتگاه‌های بومگردی ضمن رعایت اصول فنی و مهندسی که تضمین کننده ایمنی ساکنان ساختمان‌ها است، با بهره‌گیری از مصالح و دانش بومی راه‌اندازی می‌شوند. این اقامتگاه‌ها باید با محیط طبیعی و فرهنگی پیرامون خود هماهنگ باشند و شرایط مذکور را طی مدت بهره‌برداری و توسعه حفظ کنند. علاوه بر این، طراحی داخلی و خارجی همه اقامتگاه‌های بومگردی باید با رویکرد بهره‌برداری از مبلمان و تجهیزات سنتی و بومی صورت بگیرد تا ضمن تامین رفاه برای گردشگران، فرصت آشنایی و درک فرهنگی منطقه فراهم شود.

الزامات و شرایط عمومی اقامتگاه های بومگردی 

– کلیه اقامتگاه های بومگردی ضمن رعایت اصول فنی و مهندسی که تضمین کننده ایمنی ساکنان ساختمان ها هستند ، با استفاده از مصالح بومی و با بهره بردن از حداکثر دانش بومی و هماهنگ با محیط طبیعی و فرهنگی پیرامون خود احداث شده و در طی مدت بهره برداری و توسعه اقامتگاه این شرایط بایستی تداوم داشته باشد.

– طراحی داخلی و خارجی کلیه اقامتگاه های بومگردی باید با رویکرد بهره برداری از مبلمان و تجهیزات سنتی و بومی صورت گرفته تا ضمن تامین رفاه برای گردشگران، فرصت آشنایی و درک فرهنگی منطقه فراهم شود.

– کلیه اقامتگاه های بومگردی موظفند ضمن رعایت ذائقه گردشگران، خوراک و نوشیدنی های بومی را با استفاده از سفره آرایی بومی و رعایت اصول بهداشتی به گردشگران ارائه نمایند.

– حضور راهنمایان و بلدهای محلی و فراهم نمودن فرصت بازدیدی از سیمای طبیعی و بستر فرهنگی پیرامون اقامتگاه های بومگردی توسط راهنمایان مورد تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کلیه اقامتگاه های بومگردی الزامی است.
اقامتگاه بوم گردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *