غار خربس قشم غار خربس قشم          e1521365085877 1

غار خربس قشم

غار خربس قشم

سفر به هر نقطه از ایران، مانند باز کردن کتابی تازه است که می توانید حقایق جالبی را در آن کشف کنید. در شهرهای مختلف این سرزمین، جاذبه های متفاوتی وجود دارد و هر اقلیم با جلوه ای خاص شما را حیرت زده می کند و خاطره ای تازه برای تان می سازد.

وجود خلیج همیشه فارس، در جنوب ایران، جلوه ای دیگر به این خطه از سرزمین عزیزمان بخشیده است. جزیره های زیادی در میان این آب ها قرار دارند که هر یک زیبایی های خاصی را در خود جای داده اند. در میان این جزایر، قشم یکی از دیدنی ترین هاست که دنیای متفاوتی در خود دارد. با ورود به این جزیره، سفری در تاریخ می روید، تعدادی از شگفتی های طبیعت را می بینید، قدمی در سواحل زیبا می زنید و از جلوه های فرهنگی و مردمش غرق در لذت می شوید.

از جمله دیدنی هایی که در این جزیره می توانید به سراغش بروید، غاری در نزدیکی شهر قشم است که رمز و رازهایی از گذشته را در خود دارد. جایی که در دالان هایش می توانید خیال بافی کنید و افسانه بسازید. وسوسه دیدن این غار را نیز به قشم کشانده است و می خواهد با شما به سراغ این جاذبه برود. با ما باشید و سفری تازه را تجربه کنید…

چرا غار خربس؟

یکی از دیدنی های جالب توجه جزیره قشم است.
دنیایی رازآلود دارد که می تواند برای شما جذاب باشد.

غار خربس قشم غار خربس قشم غار خربس قشم          e1521365085877 

آشنایی با غار خربس | رمزآلودی کهن

شاید آنچه که در ابتدا از سفر به قشم در ذهن تان شکل می گیرد، سواحل زیبا و حال و هوای سنتی و یا جاذبه های طبیعی آن است؛ اما این جزیره تاریخ طولانی برای خود دارد. همین باعث شده تا جاذبه های تاریخی نیز جایگاهی در آن داشته باشند و نشانه های آنها را در گوشه و کنار جزیره ببینید. غار خربس در فاصله چندکیلومتری از شهر قشم، یکی از آنهاست. غاری انسان ساخت با معماری دستکند که سرگذشتش هنوز هم در هاله ای از ابهام قرار دارد.

این غار در ادامه چین خوردگی های رشته کوه زاگرس ایجاد شده و در میان تپه‌ های مرجانی کوچک و بزرگ جای خوش کرده است. این چین خوردگی ها از پدیده های کهن زمین شناسی به حساب می آیند و اهمیت زیادی دارند. کارشناسان قدمت این غار را به دوران مادها نسبت می دهند و همین کافیست تا شمار سال هایی که این غار در این نقطه بوده از دست تان در برود. ساختار غار شباهت زیادی به دخمه های آذربایجان، کردستان، لرستان، بوشهر، اهواز و شوشتر دارد و توجه هر کسی را به خود جلب می کند.

ارتفاع دیواره‌های صخره‌ ای غار به 20 تا 30 متر می رسد. نکته دیگر درباره این غار آن است که خربس در واقع مجموعه ای از 4 دهانه غار است که بر بدنه كوهی مشرف به ساحل جنوبی جزیره شکل گرفته اند و به هم راه دارند. برای همین امروزه برخی آن را با نام غار خربس و برخی با عنوان غارهای خربس می شناسند.

محققان این غار را نیایشگاه پیروان مهرپرستی می دانند و معتقدند این مکان جایی برای پرستش آناهیتا (خدای آب) بوده است؛ اما این تنها یک نظریه است و افسانه های پیرامون این غار تمامی ندارند. هنوز هیچ کس تنوانسته به طور قطع پرده از رازهای این غار بردارد.
غار خربس قشم غار خربس قشم غار خربس قشم tqNoQxImrpbsmDdz 1538825483544

چه چیزی در غار انتظارتان را می کشد؟

در ظاهرِ این غار تنها سوراخ هایی بزرگ را می بینید که گویی حکم پنجره را دارند. با دیدن ظاهر ساده این غار، ممکن است کمی توی ذوق تان بخورد و از اینکه راه را برای دیدنش آمده اید پشیمان شوید؛ اما همین که از تعداد زیادی پله کوتاه بالا بروید و به ورودی برسید همه این فکرها را دور می ریزید. در پاى دهانه این غار برکه اى وجود دارد که آب باران در آن جمع می شود و در بیشتر ایام سال به جز مواقع بى‌بارانى آب دارد. به محض ورود به غار نسیم خنکی به صورت تان می خورد و این می تواند بهترین استقبال یک جاذبه از شما باشد.

با نور دنیای بیرون خداحافظی کنید و خودتان را به دالان ها بسپارید. در ادامه وارد جادوی دالان های تو در توی غار می شوید و در هر قدم بهانه ای برای ایستادن و تماشا کردن شگفتی ها پیدا می کنید.
غار خربس قشم غار خربس قشم dzeqjP0NQINkrxnb 1538825538445

 فضاهای موجود در غار

9 روزنه موجود در دیوار کوه، ورودی های غار را تشکلیل می دهند؛ 6 روزنه در بالا، 2 تا در وسط و یکی در پایین. گرچه امروزه تنها از یک روزنه وارد می شوید و پس از پایان بازدید از یک روزنه دیگر به خارج از غار می روید. پشت این روزنه ها تالاری بزرگ قرار دارد که دو تاقچه‌ کوچک در آن دیده می شود که احتمالا جاچراغی بوده اند. پس از ادامه بازدید در محیط داخلی غار، تالارها، دهلیزها، اتاق ها، چشمه ها و روزنه های دیگر را می بینید که همگی به هم راه دارند و بازی هزارتو را برای تان تداعی می کنند. ابعاد این اتاق ها و تالارها از 4 در 5.5 متر تجاوز نمی کند و تالار بزرگ غار حدود 25 مترمربع وسعت دارد. روزنه های غار رو به شمال و جنوب هستند و نشان می دهند که روزگاری مردمی در این غار حضور داشتند.

غار خربس قشم غار خربس قشم c46DyR5zMnTGJC3V 1538476545202

نقش و نگارهای غار

شاید در ابتدا تنها تودرتو بودن غار نظرتان را جلب کند؛ اما کمی که به دیواره ها دقت کنید آثار جالبی را بر روی آنها می یابید. در اینجا می توانید صدف ها را ببینید که حکایت از غرق بودن این غار در دریا در گذشته های دور دارد. رد کنده کاری ها به خوبی در غار مشهود است و می توانید با خیال بافی تان اشکال جالبی را در میان آنها بیابید. نقش و نگارها، حکاکی ها و تصویرگری های این غار قوه تخیل شما را به خوبی به کار می اندازند.

البته هنرمندان سنگ‌تراش نیز بیکار نمانده اند و در سمت راست غار، دهلیزها و دالان های جدیدی ایجاد کرده اند که به زیارتگاه شهرت دارند. این دالان ها و دهلیزها به وجود آمده اند تا کمکی برای درک ساختار قدیمی این غارها باشند. در این دالان های تازه طرح‌هایی شبیه طرح های باستانی می بینید که کنده کاری شده اند. این کنده کاری ها در عین زیبایی، طرح شان به گونه ای است که لطمه ای به اصالت غار وارد نکند.
غار خربس قشم غار خربس قشم GJOR7Pk82mlbRcVJ 1538476688195

 روزنه هایی برای تماشای چشم انداز

به هنگام بازدید از غار خربس، به روزنه هایی برخورد می کنید که نرده هایی چوبی در جلوی خود دارند. این روزنه ها بخشی از نور غار را تامین می کنند؛ البته کاربردشان در گذشته فقط این نبوده و می توانستند حتا ورودی های غار باشند. وقتی به این روزنه ها می رسید نمی توانید در برابر تماشای چشم انداز بیرون مقاومت کنید. از آن بالا می توانید فضای سبز کوچک و محدود پایین غار را ببینید و دیدی وسیع به محدوده داشته باشید.
غار خربس قشم غار خربس قشم 5aLY4FhrprfgOYd2 1538825511744

غار خربس قشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *