قرارداد تور های طبیعت گردی داخل کشور

موضوع قرارداد

موضوع این قرارداد تعیین حدود و وظایف و مسئولیت‌های طرفین قرارداد برای انجام مسافرت با گشت‌های دسته‌جمعی می‌باشد.

طرفین قرارداد

ثبت‌نام کننده، نماینده تام‌الاختیار افرادی است که از جانب آنها اقدام به ثبت‌نام در سفر نموده و ازاین‌پس، مسافر نامیده می‌شود. مشخصات فردی افراد ثبت‌نام‌شده در صفحه اصلی قرارداد درج شده که این شرایط به آن ضمیمه شده است.

شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری آبتین سیر توس با مجوز 36442 مورخ 31/06/1388 صادره از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان که از‌این‌پس کارگزار نامیده می‌شود.

شرایط قرارداد

شرایط عمومی

این پیوست می‌تواند به‌صورت دستی تهیه شود و یا به‌صورت الکترونیک ( تلگرام-ایمیل-حضور در دفتر ) توسط مسافر یا نماینده او از طریق تارنمای اختصاصی کارگزار تأیید و با پرداخت الکترونیک، نقدی – واریز به حساب (کارت به کارت ) خدمات مندرج در قرارداد برای شرکت‌کنندگان خریداری شود.

چنانچه گشت به حد نصاب مورد نظر نرسد، کارگزار مجاز به ابطال آن، اعلام به مسافر 48 ساعت قبل از تاریخ اجرای تور و استرداد وجوه دریافتی از مسافر می‌باشد.

در طول سفر، امکان دیر یا زود شدن ساعات صرف غذا، خواب و استراحت، کم و زیاد شدن مدت‌زمان پیمایش مسیرها (با وسیله نقلیه و یا در راه‌پیمایی‌ها) با توجه به شرایط آب و هوایی، محیطی، محلی و یا حوادث غیرمترقبه وجود دارد.

درصورتی‌که مقامات انتظامی یا مسئولین محلی به هر دلیلی از ورود مسافر به مقصد ممانعت کنند، مسافر ملزم به تبعیت از دستورات بوده و هیچ‌گونه مسئولیتی بر عهده کارگزار نخواهد بود.

تبصره 1: در صورت بروز این اتفاق، نماینده کارگزار (راهنما) در صورت داشتن زمان لازم، مجاز به جابه‌جایی سفر بوده و مسافر ملزم به تبعیت از راهنما خواهد بود.

در صورت بروز هرگونه اختلاف بین طرفین قرارداد، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرجع رسیدگی می‌باشد و آراء صادره مورد توافق طرفین خواهد بود.

حمل و استفاده از مواد و تجهیزات ممنوعه (شامل مواد مخدر، مشروبات الکلی و …)که در قانون جرم شمرده می‌شود در سفر اکیدا ممنوع است‎.

اقامت

اختصاص اتاق یک، دو و… نفره به افراد در هتل و نیز نحوه استقرار افراد در اقامتگاه‌های بومی یا محیط‌های طبیعی غیر از هتل (کمپ، کلبه، خانه محلی)، بستگی به ترکیب نفرات تور و ظرفیت هتل یا خانه محلی دارد. امکان استفاده از چادر یا اتاق اختصاصی برای مسافر وجود ندارد.

تبصره 2: در اکثر هتل‌ها، تخت سوم در اتاق‌های 3 تخته از نوع سفری( کف خواب ) و یا کاناپه تاشو بوده که موقتاً در اتاق 2 تخته گذاشته می‌شود.

تبصره 3: ساعت تحویل اتاق‌های هتل به هنگام ورود ساعت 14 و تخلیه ساعت 11 صبح بوده که مسافر موظف به رعایت آن می‌باشد. تحویل و تخلیه اتاق قبل و بعد از ساعات اعلام شده تابع قوانین هتل بوده و هزینه‌های احتمالی بر عهده مسافر است.

تبصره 4: زمان لازم برای برپایی کمپ و جمع‌آوری آن مورد قبول مسافر می‌باشد.

استفاده از خدمات هتل از قبیل مواد خوراکی و نوشیدنی، خشک‌شویی و… تابع قوانین هتل بوده و پرداخت هزینه‌های انجام شده به‌عهده مسافر است.

تعهدات مسافر

همراه داشتن شناسنامه عکس‌دار و کارت ملی در تمامی سفرهای داخلی الزامی است.

مسافر یا نماینده ایشان موظف است در هنگام ثبت‌نام، مشخصات فردی خود و همراهان را به‌طور صحیح و کامل ذکر نماید. بدیهی است عواقب بروز هرگونه مشکلی به علت مغایرت در ثبت مشخصات مسافر، متوجه مسافر و یا نماینده وی بوده و کارگزار در این رابطه هیچ‌گونه مسئولیتی نخواهد داشت.

مسئولیت نگهداری و مراقبت از فرزندان به ‌عهده والدین بوده و در صورت مفقود شدن یا هر گونه کوتاهی از جانب مسافر هیچ‌نوع مسئولیتی متوجه کارگزار و راهنما نخواهد بود.

مسئولیت مراقبت از اموال و مدارک شخصی به‌عهده مسافر بوده و در صورت مفقود شدن آن هیچ‌نوع مسئولیتی متوجه کارگزار و راهنما نخواهد بود.

مسافر موظف است در ساعات اعلام شده در برنامه‌های گشت شرکت نموده و در صورت عدم حضور به‌موقع به هنگام حرکت تور، شخصاً متعهد قبول مشکلات احتمالی و پرداخت هزینه‌های مربوطه جهت پیوستن به گروه و ادامه برنامه تور خواهد بود و کارگزار مربوطه هیچ‌گونه مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

هزینه‌های اضافی و خارج از برنامه گشت به‌عهده مسافرین می‌باشد که لازم است در زمان اجرای گشت نسبت به پرداخت آن اقدام شود.

مسافر یا نماینده ایشان موظف است بر اساس سطح توانایی جسمی خود و همراهان در تور متناسب با سختی سفر، ثبت‌نام نماید و همچنین در صورت نیاز به مصرف هرگونه داروی تجویز شده از سوی پزشک و یا استفاده از تجهیزات پزشکی خاص، آنها را در طول سفر همراه داشته باشد و باید راهنمای سفر خود را قبل از سفر و به هنگام ثبت نام از این موضوع مطلع سازد.

تبصره 5: هرگونه مشکلات و هزینه ناشی از عدم آمادگی جسمانی یا عدم آگاهی مسافر از وضعیت جسمانی خود و یا امراض احتمالی مسافر در طول سفر به‌عهده مسافر خواهد بود.

مسافر موظف است به‌هنگام ثبت‌نام معادل 50% هزینه کل تور را در قبال اخذ رسید پرداخت و تا 48 ساعت قبل از حرکت تور، ‌الباقی هزینه تور را تسویه نماید.

 تعهدات کارگزار

کارگزار موظف است در گشت‌ها، از راهنمای مورد تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استفاده نماید.

در سفرهای زمینی، اگر وسیله نقلیه به هر دلیل و در هر قسمت از سفر از حرکت بازایستد، جایگزینی وسیله نقلیه جدید و هرگونه هزینه دیگری که بابت تأخیر ایجاد شده است بر  عهده کارگزار بوده و زمان لازم جهت تأمین وسیله نقلیه جدید و تأخیر در اجرای سفر نیز مورد قبول مسافر است. و در صورت عدم موافقت مسافر ,کلیه هزینه ها  و مسئولیت جدا شدن از  گروه جهت  تامین وسیله نقیله ایشان به عهده خود مسافر میباشد.

-وسایل نقلیه اصلی و محلی به تناسب تعداد مسافران و نوع مسیر (آسفالت، خاکی، کوهستانی و…) به تشخیص کارگزار انتخاب می‌گردد و کارگزار موظف است قبل از سفر در خصوص نوع وسایل نقلیه در تارنمای خود اطلاع‌رسانی نماید.

کارگزار بیمه حوادث گروهی را بر طبق مندرجات این قرارداد در مورد مسافر اعمال نماید.

تبصره 6: در صورت بروز هرگونه حادثه‌ای در طول سفر، مسافر باید بر اساس شرایط بیمه تحت پوشش اقدام نماید. در این خصوص کارگزار همکاری لازم را به عمل خواهد آورد.

تبصره 7: در صورت بروز هرگونه حادثه که منجر به خسارت جسمانی در طول سفر گردد، مسافر خود موظف به پرداخت هزینه‌های امداد و نجات و درمان می‌باشد. بدیهی است مسافر می‌تواند پس از طی مراحل قانونی و پزشکی با دریافت گزارش از کارگزار به شرکت بیمه مراجعه و طبق تعرفه‌های بیمه اقدام به دریافت خسارت نماید. در خصوص هزینه‌های درمانی مازاد بر بیمه هیچ‌گونه مسئولیتی متوجه کارگزار نخواهد بود.

تبصره 8: در صورت درخواست مسافر برای اعمال بیمه‌های تکمیلی ، کارگزار باید با دریافت هزینه آن از مسافر، نسبت به صدور بیمه‌های درخواستی اقدام نماید.

تبصره 9: در صورتی‌که مسافر به هر دلیل جدا از برنامه سفر کارگزار به گروه ملحق و یا قبل از پایان سفر از گروه جدا شود، بیمه مسافر فقط از ابتدای الحاق وی به سفر و یا تا زمان انفصال وی از سفر معتبر بوده و فقط در مدت‌زمان حضور وی در سفر اعمال خواهد شد و در خارج از این زمان کارگزار مسئولیتی در قبال بیمه مسافر نخواهد داشت.

 نرخ و شرایط ابطال گشت‌ها توسط مسافر

درخواست انصراف از سفر باید به‌صورت حضوری، ارسال فکس و یا ایمیل توسط شخص مسافر و یا نماینده رسمی وی انجام شود. جریمه کنسل نمودن تور طبق تبصره 15 از کل مبلغ گشت کسر و مابقی وجوه به مسافرپس از 48 ساعت از اتمام تور پرداخت خواهد شد.

تبصره 10: در ثبت‌نام‌های گروهی فقط فردی که به نمایندگی از سوی مسافران اقدام به ثبت‌نام و عقد قرارداد نموده مجاز به مراجعه به کارگزار جهت پیگیری، ابطال و یا دریافت وجوه پرداختی می‌باشد و سایر مسافرین در این خصوص مجاز به مراجعه به کارگزار نمی‌باشند.

تبصره 11: جریمه کنسلی از قیمت نهایی شامل هر فرد ثبت‌نام شده محاسبه و کسر می‌گردد.

جدول شماره 1: جریمه کنسلی گشت‌های داخلی
گشت‌های عادی گشت‌های نوروزی*
زمان ابطال توسط مسافر درصد جریمه زمان ابطال توسط مسافر درصد جریمه
از زمان ثبتنام تا 30 روز قبل از سفر 5 % از زمان ثبت‌نام تا 30 روز قبل از سفر 5 %
از 29 تا 15 روز قبل از سفر 10 % از 29 تا 25 روز قبل از سفر 30 %
از 14 تا 7 روز قبل از سفر 20 % از 24 تا 20 روز قبل از سفر 35 %
از 6 تا 3 روز قبل از سفر 25 % از 19 تا 10 روز قبل از سفر 40 %
از 2 تا 1 روز قبل از سفر 50 % از 9 تا 6 روز قبل از سفر 45 %
از 24 تا 12 ساعت قبل از سفر 70 % از 5 تا 2 روز قبل از سفر 70 %
از 12 ساعت قبل و یا عدم حضور در سفر 90 % از 2 روز قبل و یا عدم حضور در سفر 90 %
* گشت‌های نوروزی گشت‌هایی هستند که در فاصله زمانی 25 اسفند لغایت 15 فروردین سال بعد برگزار می‌گردد.

این قرارداد در 21 ماده و 11 تبصره، در 2 نسخه با متن و ارزش یکسان، بر اساس مواد 230، 221 و 10 قانون مدنی تنظیم، امضا و مبادله گردیده است.

نسخه قرارداد: 13961001